UCMAS

برنامه حساب ذهنی UCMAS یک برنامه منحصر به فرد برای رشد کودک است که در سال 1993 توسط دکتر دینو ونگ در کشور مالزی ابداع گردید. این برنامه با استفاده از یک سیستم محاسبه نوآورانه با به‌کارگیری چرتکه سبب پویایی نیمکره‌ چپ و نیمکره‌ راست مغز به طور هم ‌زمان می‌شود.

دانش آموزان در سنین بین 5 تا 13 سال با یادگیری محاسبه ذهنی سریع و دقیق ظرفیت ذهن خود را توسعه می‌دهند که این سبب بهبود مهارت‌هایی نظیر مدیریت زمان، تمرکز و توانایی حل مسأله می‌شود که به موفقیت در همه رشته‌ها و زندگی روزمره می انجامد.

برنامه UCMAS نه تنها منجر به ایجاد اعتماد به نفس و تسلط در انجام محاسبات می‌شود، بلکه این برنامه با ایجاد یک چهارچوب زیربنایی سبب توسعه مهارت‌های مورد نیاز یادگیری در مدرسه و زندگی روزمره کودکان می‌‌گردد.

از سال 1993 (زمان ابداع UCMAS) تاکنون بیش از 60 کشور عضو موسسه UCMAS شده و میلیون‌ها کودک در سراسر جهان از برنامه‌های آموزشی این سیستم بهره‌مند شده‌اند، مهم‌ترین این کشورها عبارتند از: کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، ترکیه، سوریه، لبنان، بحرین، مالزی، اندونزی، هند، امارات، قطر، کویت، عربستان سعودی، مصر، نیوزلند، سریلانکا، ، کنیا، اردن، فیجی، یمن، نیجریه، عمان، سودان و ... .

 

موسسه فرهنگی و هنری نوآوران راه ابریشم به عنوان پیشرو برنامه‌های حساب ذهنی کشور

و اولین مرکز تخصصی محاسبه ذهنی و چرتکه ای فعالیت خود را در خرداد سال 1390 با عضویت در این گروه

در ایران آغاز نمود.

 

در هر سال به منظور بررسی و ارزیابی دانش آموزان عضو UCMAS، مسابقه ای بین المللی در کشور مالزی برگزار شده و دانش آموزان عضو از کشورهای مختلف در این مسابقه علمی با هم به رقابت می پردازند. در سال 1391 دانش آموزان ایرانی برای اولین بار در این مسابقه شرکت کرده و توانستند یکبار دیگر پرچم پرافتخار ایران را به اهتزاز در آورده و در رده سوم جهان در سطح Basic  جایی برای خود باز نمایند.

 

افتخارات موسسه UCMAS

- عضو انجمن حساب ذهنی و چرتکه ای چین و ژاپن  Zhusuhan

- دارای گواهی‌نامه ایزو 9001

- ثبت در کتاب رکوردهای مالزی

- ثبت در کتاب رکوردهای LIMCA